Ar trebui să alegeți modul unic vs fibră multimodă?

Jan 15, 2026

Lăsaţi un mesaj

Ar trebui să alegeți modul unic vs fibră multimodă?

Fibra multimodală nu este mai ieftină. Trebuie să spun acest lucru din timp pentru că am petrecut prea multe ore pe convorbiri cu echipele de achiziții care au fost arși de această concepție greșită. Cablul costa mai putin pe metru, da. Dar atunci când adăugați transceiver, luați în considerare ciclul de actualizare și luați în considerare probabilitatea ca rețeaua dvs. 10G să aibă nevoie de o capacitate de 100G în termen de patru ani, modul unic apare adesea înainte.

 

Acestea fiind spuse, nu sunt aici să vă spun că modul unic este întotdeauna răspunsul. Nu este. O mulțime de aplicații beneficiază cu adevărat de multimode. Problema este că majoritatea articolelor de comparație tratează acest lucru ca pe un exercițiu tehnic neutru, când este de fapt o problemă de planificare financiară cu un orizont de timp de zece-ani.

 

Lucrez pe partea comercială la FOCC și am fost implicat în proiecte de fibră în centre de date, implementări 5G și rețele de campusuri de întreprindere. Ceea ce am învățat este că alegerea între mod unic și multimod aproape niciodată nu se reduce la capacitatea tehnică. Ambele lucrează. Întrebarea este care dintre ele costă mai puțin pe durata de viață a infrastructurii dvs. și acest calcul depinde de factori care apar rar în fișele de specificații.

Should You Choose Single Mode Vs Multimode Fiber?

 

Distanța determină orice altceva

Diferența diametrului miezului explică de ce aceste fibre se comportă atât de diferit. Modul unic folosește un miez de 9 μm, aproximativ o -zecime din lățimea unui păr uman. Lumina trece printr-o singură cale, cu dispersie minimă. Fibra multimodală are un miez de 50 μm (sau 62,5 μm în clasele vechi OM1/OM2), permițând propagarea simultană a sutelor de moduri de lumină. Aceste moduri parcurg diferite lungimi de traseu, ajungând la momente ușor diferite. Această dispersie modală limitează cât de departe poate parcurge semnalul înainte de a deveni ilizibil.

 

Limită de 10 Gbps

OM4 < 400m

 

Limită de 100 Gbps

OM4 < 150m

 

Limită de 400 Gbps

OM4 < 100m

La 10 Gbps, acest efect de dispersie menține multimodul OM4 sub 400 de metri. La 100 Gbps, limita scade la 150 de metri. La 400 Gbps, te uiți la abia 100 de metri.

 

Modul unic nu are această problemă. Aceeași fibră OS2 transportă 10 Gbps pentru 40 de kilometri folosind optica ER sau 400 Gbps pentru 10 kilometri folosind module LR4. Fibra în sine nu este factorul limitativ. Doar transceiver-urile vă determină raza de acțiune.

 

Deci, prima întrebare în orice decizie de fibră este pur și simplu: cât de lungă este cea mai lungă cursă?

 

Dacă fiecare legătură din proiectul dvs. rămâne sub 150 de metri, multimodul rămâne viabil pentru 100 Gbps. Dacă chiar și o legătură dorsală critică atinge 300 de metri, aveți nevoie de modul unic pentru acel segment. Și odată ce oricum cumpărați transceiver-uri cu un singur mod, dinamica costurilor se schimbă.

 

Defalcarea costurilor reale

 

O să vă arăt numere reale pentru că afirmațiile vagi despre „multimodul fiind mai ieftin” nu ajută pe nimeni să ia decizii.

Cablu fibrăstabilirea prețurilor(aproximativ, comenzi în bloc):

OS2 pentru interior/exterior: 0,06 USD până la 0,10 USD pe metru

OM3 multimod: 0,18 USD până la 0,22 USD pe metru

OM4 multimod: 0,25 USD până la 0,32 USD pe metru

OM5 multimod: 0,35 USD până la 0,45 USD pe metru

Cablul cu un singur mod costă cu 60-70% mai puțin decât cablul multimod echivalent. Acest lucru surprinde oamenii. Presupunerea că „mai simplu=mai ieftin” nu este valabilă aici, deoarece profilul de bază cu index gradat-multimode necesită o producție mai complexă decât designul cu index în trepte al unui singur mod.

Prețul transceiver (compatibil cu terți-părți, piața 2024-2025):

 

Pentru legăturile de 10 Gigabit care utilizează module SFP+, varianta SR multimodă rulează între 20 USD și 25 USD. Modul unic LR costă între 27 și 34 USD. Aceasta este o primă de 35-40% pentru modul unic, aproximativ 9 USD per transceiver.
Pentru legăturile de 100 Gigabit care utilizează module QSFP28, SR4 multimod costă aproximativ 99 USD. Modul unic CWDM4 costă 209 USD, iar LR4 pentru distanțe mai lungi atinge 399 USD. Distanța se mărește semnificativ la viteze mai mari.
Pentru 400 Gigabit, SR8 multimod costă în jur de 219 USD, în timp ce DR4 cu modul unic rulează 549 USD, iar FR4 ajunge la 719 USD.

 

Aceste costuri ale transceiver-ului domină implementările pe distanțe scurte-. O conexiune de 50 de metri nu folosește mult cablu în nici un caz, așa că diferența de 110 USD dintre transceiverele 100G SR4 și CWDM4 copleșește economiile de cablu.

Comparația costurilor link-ului la diferite distanțe (100 Gbps):

50 de metri

Calea multimodală:

99 USD (optică) + 16 USD (cablu)

Total: ~ 214 USD

 

Cale unică:

209 USD (optică) + 8 USD (cablu)

Total: ~ 227 USD

 

Multimodul câștigă cu 13 USD

150 de metri

Calea multimodală:

99 USD (optică) + 48 USD (cablu)

Total: 147 USD

 

Cale unică:

209 USD (optică) + 12 USD (cablu)

Total: 221 USD

 

Multimodul câștigă cu 74 USD

300 de metri

SR4 multimod:

Legătura eșuează

 

Cale unică:

209 USD (optică) + 24 USD (cablu)

Total: 233 USD

 

 

Modul unic este esențial

 

Punctul de trecere se află la aproximativ 200-250 de metri pentru aplicații de 100 Gbps. Mai jos, multimodul costă mai puțin pe legătură. Mai mult decât atât, multimodul nu funcționează deloc.

 

Five-year cost projection

Estimarea costurilor pe cinci-ani

 

Aici devin interesante deciziile de achiziție. Sau dureros, în funcție de dacă ai planificat din timp.

 

O companie instalează astăzi OM3 multimod pentru o rețea de 10 Gbps. Fiecare legătură costă poate 45 USD, inclusiv transceiver și cablu. Pare economic.

 

Trei ani mai târziu, cererile de lățime de bandă îi împing spre 100 Gbps. Dar OM3 ajunge doar la 100 de metri cu acea viteză, iar mai multe alergări ale coloanei vertebrale au ajuns la 180-250 de metri. Aceste legături nu vor funcționa cu optica 100G SR4.

Opțiuni în acel moment:

  • Înlocuiți OM3 cu OM4 (îmbunătățire marginală, încă limitată la 150m la 100G)
  • Înlocuiți multimodul cu modul unic (soluție corectă, scumpă)
  • Acceptați limitări de lățime de bandă pe perioade lungi (datoria tehnică)

Înlocuirea infrastructurii de fibră costă mult mai mult decât instalarea inițială. Plătiți pentru demontare, cablu nou, terminații noi, testare și cheltuielile generale de gestionare a proiectului pentru coordonarea unei modernizari, menținând în același timp rețeaua operațională.

 

Am văzut estimări cuprinse între 40 EUR și 75 EUR pe metru pentru înlocuirea completă a fibrei în unități ocupate, comparativ cu 15 EUR - 25 EUR pe metru pentru instalațiile de construcție nouă.

 

Proiecția TCO pentru implementarea cu 200 de legături, 10G inițial cu upgrade 100G planificat:

 

Element de cost Calea OM4 multimodală Cale OS2 unică
Fibră inițială (în medie 80 m alergări) €3,200 €1,280
Transceiver inițiale 10G €4,000 €5,400
Total anul 1 €7,200 €6,680
Anul 3: upgrade transceiver 100G €19,800 €41,800
Anul 3: înlocuirea fibrei (dacă este necesar) €12,000+ €0
Infrastructură totală pe 5 ani €39,000+ €48,480

 

Așteaptă. Modul unic costă mai mult în acest scenariu?

 

Da, dacă toate cursele tale rămân sub 150 de metri și nu ai nevoie de înlocuire a fibrei. Premium transceiver se adaugă cu un număr mare de legături.

 

Dar schimbați puțin ipotezele. Împingeți lungimea medie a cursei la 120 de metri. Dintr-o dată, unele legături depășesc acoperirea de 100G a OM4. Acum aveți nevoie de înlocuirea fibrei pentru 15-20% din rulări:

 

Scenariul ajustat Calea multimodală Cale cu un singur mod
Înlocuirea fibrei în anul 3 (40 de legături × 60 EUR/m × 120 m) €28,800 €0
Total revizuit pe 5 ani €55,800 €48,480

 

Modul unic economisește 7.320 EUR. Și aveți spațiu liber pentru 400 Gbps și mai mult.

Lecția: multimodul câștigă la costul pur doar atunci când distanțele sunt scurte ȘI nu trebuie niciodată să faceți upgrade dincolo de ceea ce acceptă OM4. Ambele condiții trebuie să fie valabile.

 

De ce operatorii hiperscale au trecut la modul unic

 

Echipa de ingineri a lui Meta a publicat analiza infrastructurii lor optice 100G în 2017. Constatarea cheie: fibra monomod a furnizat un cost total de proprietate mai mic pentru interconexiunile centrelor de date, în ciuda costurilor mai mari ale transceiver-ului. Expresia lor a fost „distanța de protecție viitoare-prin mai multe generații de evoluție a ratei de date” (sursa: engineering.fb.com/2017/03/08/data-center-engineering/designing-100g-conexiuni optice/).

Nu se optimizau pentru implementarea de astăzi. Ei se optimizau pentru costul cumulat de 40G, apoi 100G, apoi 400G, apoi orice urmează, toate rulând peste aceeași fabrică de fibre.

Google, Microsoft, Amazon au luat decizii similare privind infrastructura. Când implementați milioane de conexiuni de fibră în sute de unități, obținerea corectă a calculului costului pe durata de viață contează mai mult decât minimizarea cheltuielilor pe un an-un an.

 

Cumpărătorii întreprinderii au de obicei constrângeri diferite. O scară mai mică înseamnă că economiile procentuale de la transceiver-uri multimode mai ieftine pot domina. Orizonturile de planificare mai scurte fac ca întrebarea privind costurile de upgrade să se simtă îndepărtată. Ciclurile bugetare recompensează cheltuielile inițiale reduse pe parcursul optimizării ciclului de viață.

 

Înțeleg aceste presiuni. Am participat la întâlniri în care echipa financiară a respins orice opțiune care a crescut cheltuielile de capital din acest trimestru, indiferent de implicațiile-pe termen lung. Acesta este un considerent de afaceri legitim. Recunoaște-l doar ca un schimb financiar-, nu ca unul tehnic.

 

Notele multimode explicate

 

Dacă ați stabilit că multimodul se potrivește aplicației dvs., selectarea notei potrivite contează.

 

OM1 și OM2 (moștenire)

Miezurile lor de 62,5 μm nu pot suporta eficient transmisia modernă de viteză mare-. Actualul standard TIA-568.3-E recomandă împotriva noilor instalații OM1/OM2. Dacă cineva vă citează aceste note, puneți la îndoială expertiza lui.

OM3

Utilizează un nucleu de 50μm optimizat cu laser-cu lățime de bandă modală efectivă de 2000 MHz·km la 850nm. Aria maximă la 10 Gbps este de 300 de metri. La 100 Gbps cu optica SR4, obțineți 100 de metri.

OM4

Mărește lățimea de bandă la 4700 MHz·km, extinzând raza 10G la 400 de metri și 100G la 150 de metri. De asemenea, folosește jachetă aqua, așa că etichetarea contează pentru identificare.

OM5

Menține lățimea de bandă a OM4 la 850 nm, adăugând în același timp performanță în intervalul de 850-953nm pentru multiplexarea prin diviziune a lungimii de undă (SWDM). Acest lucru permite o capacitate mai mare asupra acelorași perechi de fibre prin utilizarea mai multor lungimi de undă. Culoarea jachetei este verde lime. Tehnologia este dovedită, dar adoptarea rămâne limitată deoarece optica paralelă (SR4, SR8) a satisfăcut majoritatea nevoilor de lățime de bandă cu acoperire scurtă, fără a necesita complexitate SWDM.

Notă critică de compatibilitate:

OM1/OM2 folosesc miezuri de 62,5μm. OM3/OM4/OM5 folosesc miezuri de 50μm. Nu puteți conecta direct diferite dimensiuni de miez. Nepotrivirea cauzează pierderi severe de semnal, de obicei 3-4dB sau mai mult, suficient de des pentru a întrerupe complet legătura. Actualizarea de la moștenirea OM1/OM2 necesită înlocuirea completă a segmentelor afectate, nu doar modificări ale transceiver-ului.

singur mode standarde care contează

 

Fibra cu modul unic urmează recomandările ITU-T G.652 și G.657, mai degrabă decât desemnările OM.

G.652.D

Standardul actual pentru fibră cu un singur mod de uz general-. Specificațiile cheie includ atenuarea maximă de 0,4 dB/km la 1310nm și 0,25 dB/km la 1550nm, dispersia modului de polarizare sub 0,2 ps/√km și caracteristici de vârf de apă scăzut care permit CWDM pe spectrul 1260-1625nm. Această clasă se ocupă în esență de toate aplicațiile pentru întreprinderi și centre de date.

 

G.657

Adaugă insensibilitate-la îndoire pentru instalațiile în care rutarea strânsă este inevitabil. G.657.A1 tolerează o rază de curbură de 10 mm, menținând în același timp compatibilitatea deplină cu G.652.DG657.A2, împinge această limită la 7,5 mm. G.657.B3 atinge 5 mm, dar cu unele compromisuri-cu compatibilitatea îmbinării.

 

Pentru implementări fronthaul 5G

Acolo unde fibra trece prin cutii de joncțiune înghesuite și canale dense pentru cabluri, G.657.A2 a devenit alegerea implicită. Fibra G.652.D standard înregistrează creșteri măsurabile ale pierderilor la razele de îndoire sub 15 mm. Fibra insensibilă la îndoire-evită această problemă fără a necesita proceduri speciale de manipulare.

 

OS1 și OS2

Denumiri TIA care se mapează aproximativ cu variantele G.652. OS2 specifică limite de atenuare mai stricte (0,4 dB/km max) și este, în general, preferat pentru instalațiile noi.

Problema conectorului pe care nimeni nu vrea să o discute

Am văzut mai multe defecțiuni de rețea cauzate de contaminarea conectorului decât de orice nepotrivire a tipului de fibră.

 

Asociația de fibre optice afirmă că conectorii murdari cauzează majoritatea problemelor rețelei de fibră optică. O singură particulă de praf de 1 μm pe suprafața de capăt a conectorului cu un singur mod blochează aproximativ 1% din lumină, ceea ce înseamnă o pierdere de inserție de aproximativ 0,05 dB. Acumulați câteva conexiuni contaminate printr-o legătură și ați consumat întregul buget de pierdere.

The connector problem nobody wants to discuss

Curățarea fiecărei conexiuni înainte de împerechere nu este opțională. Este obligatoriu.

 

Și totuși, vizitez în mod regulat site-uri unde tehnicienii omit acest pas pentru că se grăbesc sau presupun că ansamblurile terminate din fabrică-arrisc curate. Nu întotdeauna.

Tipul de lustruire APC versus UPC creează un alt mod de eșec. Conectorii APC au o față de capăt înclinată de 8-grade care minimizează reflexia din spate. Conectorii UPC au o lustruire plată. Acestea sunt incompatibile mecanic. Conectarea APC verde la UPC albastru creează un spațiu de aer care introduce o pierdere de 10 dB sau mai mult. Suficient pentru a rupe complet orice legătură.

 

Codurile de culori există din acest motiv. Verde înseamnă APC. Albastru înseamnă UPC. Niciodată, sub nicio circumstanță, nu-i împerecheați împreună.

 

Recomandări de aplicare

 

Termenul de referință al centrului de date și intra-rack

OM4 multimod cu conectori LC duplex sau MTP/MPO. Distanțele sub 10 metri fac ca transceiverul să fie dominant. 100G SR4 funcționează perfect.

Centrul de date coloana-interconectează frunzele

Evaluați distanța. Sub 100 de metri, multimodul rămâne rentabil-. Peste 150 de metri sau planificați migrarea 400G, specificați modul unic de la început.

Interconectarea centrului de date (campus sau metrou)

Doar modul unic. Distanțele variază de la sute de metri la zeci de kilometri. Nu există opțiune multimodală.

coloana vertebrală a clădirii întreprinderii

Mod unic pentru alergări care depășesc 150 de metri sau unde sunt anticipate viteze viitoare de 100G+. Multimod acceptabil pentru rulări mai scurte fără planuri de upgrade.

5G fronthaul (RU la DU)

Mod unic, de obicei G.657.A2 pentru toleranța la îndoire. Distanțele ajung de obicei la 100 de metri până la 20 de kilometri. Protocoalele CPRI și eCPRI utilizate în fronthaul necesită o conexiune consecventă cu latență scăzută-pe care limitările de distanță ale multimodului ar compromite.

Industrială și de producție

Oricare tip în funcție de distanță. Imunitatea electromagnetică a fibrei o face ideală pentru mediile cu echipamente electrice grele, operațiuni de sudare sau variatoare de frecvență. Alegerea devine pur un calcul de distanță și de upgrade.

Luând decizia dvs

 

Ignorați pe oricine vă spune că există un răspuns universal. Alegerea corectă depinde de distanțele dvs. specifice, de foaia de parcurs pentru lățimea de bandă, de numărul de legături și de apetitul organizației dvs. pentru proiecte de reîmprospătare a infrastructurii.

Pentru implementări cu rulări predominant sub 100 de metri și fără intenții de a depăși 100 Gbps, OM4 multimod minimizează costul total. Emițătorul-receptor economisește un număr mare de legături.

Pentru implementări cu distanțe mixte, inclusiv unele rulări în intervalul de 150-500 de metri, modul unic elimină riscul de a descoperi după instalare că anumite legături nu pot accepta lățimea de bandă țintă.

Pentru implementările care planifică o eventuală migrare la 400 Gbps sau mai mult, modul unic oferă cea mai clară cale de actualizare. Fibra în sine nu va avea nevoie de înlocuire atunci când tehnologia transceiver-ului avansează.

Producem ambele tipuri. Nu avem niciun stimulent financiar să-l împingem pe unul peste celălalt. Ceea ce avem este experiența de a urmări clienții reușind cu alegeri adecvate și luptă cu infrastructura nepotrivită. Scopul este să potriviți fibra cu cerințele dvs. reale, nu să vă vindem ceea ce generează cea mai mare comandă.

 

Dacă nu sunteți sigur cu privire la situația dvs. specifică, trimiteți-ne programul de legătură cu distanțele și vitezele planificate. Putem modela scenariile de cost și vă putem arăta exact unde se încadrează punctele de întrerupere pentru proiectul dumneavoastră.

 

 

FOCC Fibre furnizează ansambluri trunchi MTP/MPO, cabluri de corecție cu fibră, splittere PLC și soluții FTTA pentru centrele de date și infrastructura de telecomunicații. Asistență de inginerie disponibilă pentru configurații personalizate și proiecte cu volum mare-.

Trimite anchetă